
Położenie
70% powierzchni Danii przypada na Półwysep Jutlandzki (Jutlandię, Jylland). Reszta kraju położona jest na 443 wyspach, z czego zamieszkałych jest 76. Największe i najważniejsze wyspy to Zelandia (Sjalland, na której znajduje się stolica kraju, Kopenhaga), Fionia (Fyn), Amager, Lolland oraz Bornholm.
- Powierzchnia całkowita: 43 094 km2
- Powierzchnia lądowa: 42 394 km2
- Powierzchnia wodna: 700 km2
- Całkowita granica lądowa: 68 km z Niemcami
- Długość wybrzeża: 7 314 km
- Najwyższy punkt: Mollehoj 170,86 m n.p.m. Yding Skovhoj 170,77 m n.p.m.
- Najniższy punkt: Lammefjord 7 m p.p.m.
Największe miasta Danii to Kopenhaga, Arhus, Odense, Alborg i Esbjerg.
Pierwotną roślinność kraju stanowiły lasy bukowo-dębowo-jesionowe oraz wrzosowiska. Obecnie znaczna ich większość została zastąpiona przez grunty orne oraz łąki i pastwiska. Lasy stanowią niespełna 12% powierzchni Danii i składają się głównie z sosen, jodeł, świerków i modrzewi, posadzonych przez człowieka.
Klimat
Na obszarze Danii panuje klimat umiarkowany ciepły typu morskiego. Zimy są krótkie i łagodne, zaś lata - chłodne z dużą ilością opadów.
Średnia temperatura w styczniu wynosi ok. -0,5 - +0,5°C, a w lipcu - ok. 16 - 18°C. Najwyższa zanotowana na terenie Danii temperatura to 36,4°C.
Absolutne minimum termiczne to -31,2°C.
Opady występują głównie w postaci deszczu (śnieg pojawia się rzadko), zaś największe nasilenie opadów ma miejsce w lipcu i sierpniu. Średnia roczna suma opadów wynosi ok. 650 mm., przy czym istnieją w tym względzie spore różnice pomiędzy poszczególnymi częściami kraju, i tak na Zelandii jest to ok. 550 mm., a na Półwyspie Jutlandzkim - 800 mm.
Źródło:
wikipedia, licencja: GNU FDL, autorzy